Sunday, February 26, 2012

Fuchsia inspiration

As I promised, here are some of the shades of bright colour lipsticks I have from Avon. My collection is still growing. This time I was inspired by beautiful flower FUCHSIA.

Ako som sľúbila, tu sú ďalšie odtiene pestrých farieb rúžov, ktoré mám z Avonu. Moja kolekcia ešte stále rastie. tentokrát som sa inšpirovala krásnym kvetom, Fuchsiou. 

First shade I used is called SEDUCTIVE VIOLET, Avon Colordisiac. I love this shade. It´s more plum than the similar shade Temptress which I showed you at the begining of my bloging. It supposed to be matte but these matte lipsticks may cause that your lips are dry, so I used lipbalm before aplying this lipstick. This shade is very elegant. To compare I took photo of seductive violet(on the left) and temptress (on the right) to see the difference.

Prvý odtieň, ktorý som použila sa volá SEDUCTIVE VIOLET, Avon Colordisiac. Zbožňujem tento odtieň. Je viac slivkový ako podobný odtieň Temptress, ktorý som Vám ukázala na začiatku blogovania. Má to byť matný rúž, ale tieto matné rúže vysušujú pery, takže som použila balzam na pery, predtým než som aplikovala rúž. Tento odtieň je veľmi elegantný. Na porovnanie som odfotila seductive violet (vľavo) a temptress (vpravo), aby ste videli rozdiel.
Next shade I absolutely love is called FUCHSIA FEVER, Avon Moisture Seduction. It has little pink sparkles inside, the color is just amazing and this lipstick is very moisturising. It has the same effect as aplying a lipbalm before lipstick. It smells very good. I wear this shade to parties and events, it is perfect for summer but I love to wear it everywhere, it makes me feel good. =)
Ďalší odtieň, ktorý absolútne milujem sa volá FUCHSIA FEVER, Avon Moisture Seduction. Má vo vnútri malé ružové trblietky, farba je úžasná a navyše je tento rúž hydratačný. Má to ten istý efekt, ako nanesenie balzamu pred samotným rúžom. Vonia krásne. Tento odtieň nosím na večierky a je skvelý na leto. Ale rada ho nosím všade, cítim sa v ňom proste fajn =)

7 comments:

 1. Absolutely cute fuchsia colour lipstick dear!!! Excuse my delay in answering you! And thanks for your lovely comment! Now, follow you by GFC too!!!
  *I just release a new image on my Facebook Official Page, hope you “like it” and drink a sip of ABSOstyle with me: join my day to day!!!

  KISSES!
  Estefanía J. ABSOstyle
  Bloglovin’ * Facebook * Twitter / LOOKBOOK * CHICISIMO

  ReplyDelete
 2. Fuchsia je úžasná.. :) A máš krásné oči :))

  http://pink-no.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. dakujem velmi pekne! mas super blog, drzim ti v tom palce! =) ;)

   Delete
 3. both colours are absolutely beautiful! :)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...